DERNEĞİMİZ BALKAN KÜLTÜR GÜNLERİ ŞENLİĞİ’NDE

Derneğimiz,Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Kent Konseyi ve Balkan Derneklerinin iş birliğiyle, Balkan kültürünü yaşatmak ve gelecek  kuşaklara taşımak amacıyla 15-16 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen “1. Balkan Kültür Günleri Şenliği”’ne katıldı.

Etkinlik,Karşıyaka ve Nergiz İZBAN istasyonları arasındaki alanda; Karşıyaka Belediye Bandosu’nun çaldığı İstiklal Marşı ve Şair Recep Şikar’ın okuduğu şiirlerle başladı.

Derneğimiz,”Rodos Zeybeği Gösterisi” ile konukların  beğenisini kazandı.

Açılışta bir konuşma yapan dernek başkanımız Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı: “Dernek olarak, •Yunanistan Devleti’nden; Anayasası’nda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Ve Diğer İnsan Hakları Dökümanlarında Yer Aldığı Üzere,Adalar Türklerinin Türk Kültürel Kimliğinin Tanınması,•Çift dillilik temelinde anadillerini öğrenme gibi  azınlık hakları dahil insan hakları alanındaki sorumluluklarını yerine getirmesi, •Rodos Ve İstanköy Türk Toplumunun din ve ibadet özgürlüğüne saygı göstermesi  konularında çalışmalar yapıyoruz.”dedi.

Kaymakçı,adalarda yaşamakta olan Türklerin,bugün yok olma noktasına geldiğini,Yunanistan’ın asimilasyon politikasına “dur” denmediği takdirde, kısa bir süre sonrasında  Adalı Türklerden söz etmenin  olası olamayacağına  da  sözlerine ekledi ve adalara turist olarak gidenlere Rodos ve İstanköy’de yıkım aşamasında olan Müslüman Türk eserlerini ziyaret etmelerini ve gördükleri yıkımı Türkiye ve Yunanistan ilgililerine iletmelerini rica etti.

Şenlik coşkusuna ortak olan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay:derneklere teşekkür ederek “Balkan kültürü, bizim kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kültürün zenginliklerini ve güzelliklerini vatandaşlarımıza daha yakından tanıtmak için düzenlediğimiz şenliğimizi geleneksel hale getireceğiz” dedi.