İZMİR’İN YUNAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU KUTLU OLSUN

 

Değerli Rodos ve İstanköy Türkü Soydaşlarımız ve Dostlarımız

9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100’uncu yıldönümü kutlu olsun. Bugünde, emperyal ülkelerin koçbaşı gibi kullandığı Yunan ordusu denize dökülmüştü.

Atatürk için İzmir’in kurtuluşu  bir amaçtı.O, “Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!”diyordu.

Değerli Rodos ve İstanköy Türkü Soydaşlarımı ve Dostlarımız

Rodos ve İstanköy  Türkleri de Mustafa Kemal (Atatürk)  önderliğinde Türk Kurtuluş Savaşı’na, İtalyan işgalinde ve Rum çoğunluk arasında kalmalarına  karşın cesurca destek vermişlerdir. Bu destekte 1919’da kurdukları “Rodos ve İstanköy Müdafaa-i Hukuk-ı İslamiye Cemiyeti etkin rol oynamıştır. Adalardaki atalarımız Ankara Hükümeti’nin adadaki İtalyanlardan silah satın almasını ve bunların kayık ve küçük gemilerle  Batı Anadolu sahillerine ulaştırılması görevini, tehlikelere karşın yaşamları pahasına  vatan perverane şekilde gerçekleştirmişlerdir.(Bakınız:Kaymakçı, Mustafa, Cihan Özgün,2020. “Türk Kurtuluş Savaşı’na Katkıları  ve  Güncel  Sorunları” Eğitim Yayınevi)

Başta Cumhuriyetimizin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal (Atatürk)olmak üzere  Türk ordusunun emperyalizme karşı vermiş olduğu savaşımızda sonsuzluğa uğurladığımız kahramanlarımızı, adalarda Türk oldukları için kıyıma uğrayan soydaşlarımızı özlem ve saygılarımızla anıyoruz.

9 Eylül İzmir’in Yunan İşgalinden kurtuluşunun 100. Yılı   Kutlu  Olsun.

Saygılarımızla

Rodos ,İstanköy ve Onikiada   Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği