Batı Trakya’ da Büyük Kucaklaşma

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki İzmir heyeti, Batı Trakya’daki Türk azınlıkla buluşmasında önemli mesajlar verdi. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, “Bu ziyaret, bölgedeki Türkler için müthiş bir motivasyon oldu” derken, Başkan Kocaoğlu Batı Trakya’daki soydaşlarımızın mükemmel duruşu karşısında çok etkilendiğini söyledi. İzmir’deki belediye başkanları ve göçmen dernekleri yöneticilerinin, Batı Trakya’daki Türk azınlığın kültür, din, dil ve eğitim konularında yürüttüğü çalışmaları yerinde görüp destek olmak ve anavatanla dayanışmalarını artırmak amacıyla düzenlediği iki günlük Yunanistan programı tamamlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki İzmir heyeti, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Seçek Azınlık Eğitim Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen etkinlikler sırasında zaman zaman duygulu anlar yaşadı.
Batı Trakya temaslarına, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gümülcine’de, Vali Aris Yannakidis ile Vali yardımcıları Mehmet Devecioğlu ve Sibel Mustafaoğlu’nu ziyaretle başlayan İzmir heyeti, daha sonra Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer ve Yardımcısı Özkan Duman’la bir araya gelerek bölgedeki Türk azınlığın sorunları hakkında bilgi aldı.
Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret eden İzmir heyeti, buradan da Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne geçerek Birlik Başkanı Adnan Selim ve Birlik üyeleri ile bir süre sohbet etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Batı Trakya’daki Türk azınlığın bilinçli ve aklıselime dayalı çalışmalarından çok etkilendiklerini belirterek, “Bu çabalarınız sırasında sizlere her türlü desteği vermeye hazırız. Çünkü biz, bir bütünün parçalarıyız” diye konuştu.

Gümülcine’den İskeçe’ye
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığındaki heyette Bornova Belediye Başkanı S. Sırrı Aydoğan, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Selçuk Belediye Başkanı H. Vefa Ülgür, Görece Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, Bağarası Belediye Başkanı Muzaffer Tınaztepe, Ürkmez Belediye Başkanı Osman Ürkmez, Gümüldür Belediye Başkanı Bülent Rüzgar, Lozan Mubadilleri Derneği Başkanı Selim Yıldıran, Rodos-İstanköy ve 12 Ada Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Balkan Göçmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, Göçmenler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nejat Yılmaz, Gültepe Göçmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adnan Yetişkin, Bosna-Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemal Şenel, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Aydın Özcan ile Yönetim Kurulu Üyeleri Mümin Durmuş, Nuri Atagün, Muhammet Halil ve Enver Ağaoğlu’nun yer aldığı İzmir heyetinin Gümülcine’deki son durağı, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği oldu.
Dernek Başkanı Ahmet Kara ve dernek üyeleri tarafından çok sıcak bir şekilde karşılanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve heyet üyeleri, daha sonra Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı bir başka kent olan İskeçe’ye hareket etti.
21 kişilik İzmir heyeti, İskeçe’ye girişten önce, Gökçeler beldesine uğrayarak Belediye Başkanı Birol İncememet ile bir süre görüştü. İncememet’in üniversite tahsilini 9 Eylül Üniversitesi’nde tamamlaması ve İzmir’i yakından tanıması, sohbeti daha da derinleştirdi.

Türk Birliği’nde zirve gibi toplantı
İskeçe temasları, Müftü Ahmet Mete’yi ziyaretle başladı. İzmir heyetinin kentlerine gelişinden büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Ahmet Mete, “Bu ziyaretler insanımıza büyük moral oluyor. Yalnız olmadığımızı hissediyoruz” diye konuştu.
İskeçe Türk Birliği yetkilileri ile görüşmeler ise Batı Trakya programının en hareketli saatlerine sahne oldu. Batı Trakya Türkleri’nin kurduğu en eski denek olan İskeçe Türk Birliği’nin genç başkanı Ozan Ahmetoğlu, “Yunanistan ülkemiz, Türkiye anavatanımız. Anavatanımızla irtibatımızı kesmeden sürdürmeye çalışırken, bu konuda bize destek olan herkese müteşekkiriz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ve diğer başkanlarımızın gelişi, bizler için müthiş bir motivasyon oldu” diye konuştu.
Yunanistan’a gelen Türk işadamlarının Batı Trakya bölgesini atladığını söyleyen Ahmetoğlu şöyle devam etti: “Oysa bizim ekonomik alanda güçlenmeye ihtiyacımız var. Kimlik ve eğitim sorunlarımızı işte o zaman daha kolay çözebiliriz.”
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türk azınlığın haklarını savunan Avukat Orhan Hacıibrahim, yürüttükleri hukuki süreçle ilgili bilgi verdi. Hacıibrahim, “Yunan vatandaşıyız. Türk milletinin bir parçasıyız ve müslümanız. Biz, bu üç kimliğimizle birlikte tanınmak istiyoruz” dedi.
İskeçe’deki Türk azınlığın büyük ilgi gösterdiği toplantıya, İskeçe Milletvekili Çetin Mandacı da katıldı. İzmir heyeti, toplantıdaki atmosferden etkilenerek zaman zaman duygulu anlar yaşadı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bir taraftan köklerimizi, geleneklerimizi korurken, diğer taraftan da ekonomik gücümüzü kazanmak zorundayız. Aksi taktirde darboğazlar kendiliğinden ortaya çıkar. İnancımızı ve geleneklerimizi gelecek nesillere aktaramadığımız müddetçe de, biz olmaktan çıkarız. Batı Trakya’daki siz soydaşlarımızın mükemmel duruşu karşısında çok etkilendiğimi, hayran kaldığımızı özellikle belirtmek istiyorum.”
Belediye başkanları ve göçmen dernekleri temsilcilerinin yer aldığı İzmir heyeti, Yunanistan programı, Seçek Yaylası’ndaki kültürel etkinliklere ve yağlı güreş müsabakalarına katılım ile tamamladı.