AB Komisyonu FUEN’in 1 milyon imza kampanyasını kaydetme kararı aldı

AB Komisyonu FUEN’in 1 milyon imza kampanyasını kaydetme kararı aldı

 

Avrupa Birliği(AB) Komisyonu, 29 Mart 2017 tarihinde açıkladığı karar ile Avrupa Milletleri Federal Birliği(FUEN)’nin “Azınlıkları Koruma Paketi” isimli Avrupa Vatandaş Girişimi’ni kaydetme kararı aldı.

 

İlk olarak 2013 yılında AB Komisyonu’na girişimin kaydedilmesi için başvuruda bulunan FUEN’in Azınlıkları Koruma Paketi isimli girişimini AB Komisyonu  kaydetmeyi reddetmişti. Komisyonun kararını AB Adalet Divanı’na taşıyan FUEN’i mahkeme Şubat 2017’de açıkladığı karar ile haklı bularak AB Komisyonu’nun kararını iptal etmişti. Yeniden yapılan inceleme neticesinde AB Komisyonu, AB Komisyonu’nu Avrupa’da ulusal ve dilsel azınlıklara mensup kişilerin korunmasını iyileştirmeye ve AB’de kültürel ve dilsel çeşitliliğin güçlendirmeye çağıran girişimi kaydetme kararı aldı.

 

3 Nisan 2017 tarihinde kayıt edilecek girişim ile bir yıl içerisinde en az yedi farklı AB ülkesinden girişimi destekleyen 1 milyon imzanın toplanması gerekiyor. 1 milyon imzanın toplanmasının ardından AB Komisyonu üç ay içerisinde FUEN’in sunduğu önerileri  yerine getirmek için harekete geçecek ya da harekete geçmeme kararı alması halinde kararın gerekçelerini sunacak.

 

AB Komisyonu’nun kararının ardından FUEN Başkanı  Loránt Vincze, Avrupa Vatandaş Girişimi’nin yalnızca imzaları toplamaktan ibaret olmadığını ifade ederek girişimin asıl amacının Avrupa Birliği için önemli bir konuda Avrupa çapında bir tartışma yaratmak olduğunu belirtti. Bu bağlamda Vincze, FUEN’in yedi AB ülkesinden 1 milyon imza toplamak ile sınırlı kalmayıp pekçok Avrupa bölgesinde girişimi sunmayı hedeflediklerini kaydetti.

 

AB Komisyonu’nun kararını takiben FUEN, 3 Mayıs 2017’de Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantı düzenleyerek azınlık temsilcileri, siyasiler, uzmanlar ve medyanın katılımıyla Azınlıkları Koruma Paketi Girişimi’ni Brüksel’de sunacak. Ayrıca Azınlıkları Kurtarma Paketi, 17-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Cluj-Napoca/Kolozsvár/Klausenburg’ta gerçekleştirilecek FUEN 2017 Kongresi’nin ön plana çıkan konusu olacak.

 

FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, “Avrupa Adalet Divanı’nın kararının ardından AB Komisyonu, FUEN’in girişimi konusunda olumlu bir karar alarak Azınlıkları Koruma Paketi girişimini kaydetme kararı aldı.  Bu Avrupa’da yaşayan ulusal azınlıklar açısından çok önemli bir adım. Böylelikle Avrupa’da ulusal azınlıkların korunması ile dilsel ve kültürel çeşitliliğin desteklenmesi açısından önemli öneriler sunan girişim sayesinde ulusal azınlıkların korunması konusunun Avrupa düzeyinde ciddi anlamda tartışılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bundan sonraki süreçte girişimin içerik bakımından AB Komisyonu tarafından değerlendirilerek Komisyon’u harekete geçirmek için  gerekli bir milyon imzayı toplamak için çalışacağız.” dedi.

 

FUEN’in konu ile ilgili basın açıklaması için: https://www.fuen.org/news/single/article/green-light-for-the-minority-safepack-initiative/

AB Komiyonu’nun FUEN’in girişimi ile ilgili basın açıklaması için: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-776_en.htm