ADALI TÜRKLER ANIT KABİR’DE

ADALI TÜRKLER ANIT KABİR’DE

Değerli Rodos ve İstanköy Türkü Soydaşlarımız,

Anıt Kabir’de ATAMIZA sevgi ve saygılarımız sunmak üzere  İzmir Merkezimiz başta olmak üzere Antalya  ve İstanbul Şubemizden çok sayıda soydaşımızla Ankara’ya gittik.

4 Kasım 2018 günü Ankara Temsilcimizin düzenleyiciliğinde Anadolu  Uygarlıkları Müzesi,Erim Tan Müzesi,Rahmi Koç Müzesi ve İnönü Müzesi ziyaret edildi.

5 Kasım 1018 günü görkemli bir törenle,ATAMIZA çelenk koyduk ve saygı duruşunda bulunduk.

Saygı duruşundan sonra dernek başkanımız Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı,Şeref Defterini şunları yazdı;

“Aziz Mustafa Kemal Atatürk,

Rodos,İstanköy ve Onikiada Türkleri olarak  bir kez daha saygı,sevgi ve özlem duygularımızı ifade etmek üzere  huzurunuza gelmiş bulunuyoruz.

Siz,emperyalizme karşı vermiş olduğunuz savaşımdan galip çıkmasaydınız,salt Anadolu ve Rumeli’de değil,adalarda da Türk kalmayacaktı. Bu nedenle de Türkiye’de örgütlenmiş adalar Türkleri  olarak Cumhuriyetimizin kurtuluş ve kuruluş değerlerini en iyi bilen  topluluklardan birisiyiz. Atatürk sevgisi ve ilkelerine bağlılık ,adalar Türklerinin en önde gelen özelliğidir.

Aziz Mustafa Kemal Atatürk,

Günümüzde,Rodos, İstanköy ve Onikiadalarda yaşamakta olan Türkler,kültürel kimliklerini yitirme tehlikesi içindedirler. Yunanistan’ın giderek artan bir şekilde uyguladığı  asimilasyon politikası   vardır. Yunanistan’a “dur” denmediği takdirde, kısa bir süre sonrasında  Adalı Türklerden söz etmek olası olmayacaktır.

Türkiye’de örgütlenmiş adalar Türkleri olarak, Yunanistan Devleti’nden,adalarda kalan soydaşlarımızın Türk kültürel kimliğinin  kabul etmesini, çocuklarımızın çift dillilik  temellinde anadillerini öğrenmeleri için kapatılan okullarının yeniden açmasını ve Osmanlı Türklerinden kalan mimari eserlerin korunmasını talep ediyoruz ve bu doğrultuda çalışmalar yapmaktayız.

Biliyoruz ki kültürel kimlik insanların doğuştan gelen haklarıdır.

Aziz Mustafa Kemal Atatürk,

Bu duygu ve düşüncelerle, ilkelerinize  sahip çıkmayı  ve aynı zamanda adalardaki soydaşlarımızın Türk ve Müslüman olarak  varlıklarını  koruma doğrultusundaki  çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Size en içten saygı,sevgi ve özlemlerimizi sunuyoruz.”

Rodos,İstanköy ve Onikiada Türkleri   Kültür ve Dayanışma Derneği