BASIN AÇIKLAMASI                

                                                                           24 Mart 2022

İstanköy adasında Türk-Müslüman Vakıf Mallarının haraç-mezat satılması,  Yunan Politikacı ve Milletvekili Konstantinos Skandalidis tarafından kaleme alınan bir kitapta da belgelendi.

———————————————————–

Özet

İstanköy adasında Türk-Müslüman Vakıf Mallarının  haraç-mezat satılması Yunan Politikacı ve Milletvekili Konstantinos Skandalidis tarafından kaleme alınan“İstanköy’deki Koniario-Osmanlı Yönetiminin Kalıntıları Üzerine Hatıralar “ adlı bir kitapta da belgelendi.

 

Kitap, Dernek olarak uzun zamandır mücadelesini verdiğimiz ve İstanköy Vakfının mallarının yok pahasında elden çıkarılmalarını  ve /ya da hibe edilmelerini engellemek amacıyla yürüttüğümüz mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha belgeleriyle gün yüzüne çıkarmaktadır.

———————————————————–

 

Yunan makamları Rodos ve İstanköy’de Türk-Müslüman Vakıflarına ait malların eritilmesine ilişkin politikayı sürdürmektedir.

 

Vakıf mallarının korunmasının İstanköy ve Rodos’un Müslüman Türk ahalisinin din ve ibadet özgürlüğü ile bağlantılı bir mesele olduğu aşikardır. Din ve ibadet özgürlüğünün cemaat olarak kullanılabilmesi için söz konusu malların korunması elzemdir. Bu nedenle , Yunan Yönetimleri tarafından atanmakta olan Yönetim Kurullarının sürdürdüğü tasfiye işlemleri, aynı zamanda din ve ibadet özgürlüğünü kısıtlayan ve yok eden bir yaklaşımdır.

 

İstanköy adasında Türk-Müslüman Vakıf Mallarının  haraç-mezat satılması  Yunan Konstantinos Skandalidis tarafından kaleme alınan bir kitapta da belgelenmiş bulunmaktadır.

 

Kitap,Dernek olarak uzun zamandır mücadelesini verdiğimiz ve İstanköy Vakfının mallarının yok pahasında elden çıkarılmalarını  ve /ya da hibe edilmelerini engellemek amacıyla yürüttüğümüz mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha belgeleriyle gün yüzüne çıkarmaktadır.

 

Kitapta, İstanköy’ün Osmanlı hakimiyeti sırasındaki eğitimin yanı sıra, nüfus kayıtları, vakfın mülkü, Müslüman okulları ve eserleri ile Onikiadalar ve İstanköy’ün Müslüman varlığı hakkında daha önce yayımlanmamış olan ve Dışişleri Bakanlığı adına zamanın Onikiadalar Valiliği  tarafından 1966 yılında hazırlanmış olan raporun İstanköy vakıf mallarına ilişkin bölümünde, 185 kalemden oluşan, toplam 2 milyon 354 bin 320 dönüm taşınmaz malvarlığına sahip olduğu kaydedilmektedir.

 

Dernek olarak, bugün görevde olan ve kısa süre önce görev yapmış olan İstanköy Vakıf Başkanlarından, 1966 yılında resmi olarak kayıtlı olan 185 parça, 2.354.320 dönüm vakıf malının ne kadarının elde kaldığını ve ne kadarının hangi Başkan döneminde elden çıkarıldığını bilmek tüm İstanköy’lü Müslümanların hakkıdır. Bunun bir an önce açıklanmasını ve sorumlularının hesap vermesini, Yunanistan’daki, Türkiye’deki ve tüm dünyadaki İstanköylüler adına talep ediyoruz.

 

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

Yönetim Kurulu adına Başkan