Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak 1988 Milli Direniş Günü’nü saygı ile anıyoruz.

Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak 1988 Milli Direniş Günü’nü saygı ile anıyoruz.

Bilindiği üzere,Yunanistan Devleti,Yunanistan’da yaşamakta olan Türkleri,Türk olarak kabul etmiyor. Yunanistan Yargıtay’ın 4 Kasım 1987’de aldığı kararla Batı Trakya’da Türk adıyla varolan sivil toplum örgütlerinin kapatılması,bunun örneklerinden birisi olmuştur. Bu karar üzerine Batı Trakya Türkleri,29 Ocak 1988 de Gümülcine’de bir yürüyüş düzenleme kararı almışlar,ancak yürüyüş,Yunan polisi tarafından şiddetle engellenmişti.Birçok Türk yaralanmıştı. İki yıl sonra aynı kararı kınamak isteyen  Türklere ise Yunan Devleti daha şiddetle saldırmıştı.Yunan radyolarından bir Yunanın Türk tarafından  öldürüldüğü haberi verilmiş ve Yunanları Türklere saldırmaya teşvik edici yayınlar yapılmıştı. Galeyana gelen Yunan Halkı, Türklere, Türk evlerine ve Gümülcine çarşısındaki 500’ün üzerinde Türk dükkanına saldırmış ve yağma etmişti. Aralarında İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa ve dönemin bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu’nun bulunduğu kanaat önderleri de yaralanmış ve  hastanelik olmuştu.Polis olaylara seyirci kalmış, hatta Türkleri engelleyerek saldırganların işini kolaylaştırmıştı. Hiç kimse tutuklanmamıştı.

Ne yazık ki; Yunanistan’daki Batı Trakya Türk Azınlığının “29 Ocak Milli Direniş Günü” adını verdiği bu günü yaratan koşullar, günümüzde de devam etmektedir.

Rodos ve İstanköy Türkleri olarak, Batı Trakya’da olduğu üzere Rodos ve İstanköy’de de  Türk Azınlığı’nın “Türk” olduğunu inkar eden Yunan Devleti’ne karşı tek bir ağızdan “Türk’üz” diyor ve tam bir dayanışma içinde olduğumuzu bildirmek istiyoruz.

Rodos ve İstanköy Türkleri olarak, Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak 1988 Milli Direniş Günü’nü saygı ile anıyoruz .

Prof.Dr Mustafa Kaymakçı

Rodos,İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı