DERNEĞİMİZ KKTC’DE

Rodos ,İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 

Derneğimiz Başkanı Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı,Yunus Emre  Enstitüsü’nün daveti üzerine  söyleşiler yapmak üzere  1-2 Nisan 2024 tarihlerinde Lefkoşa’da bulundu.

Kaymakçı,1 Nisan 2024 tarihinde önce KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar tarafından  kabul edildi ve  kendilerine derneğimizin Rodos ve İstanköy Ansiklopedisi”,”Yunan Algında Türk İmgesi”   ile “Rodos ve İstanköy Türklüğü” kitapları sunuldu.Kaymakçı,Rodos ve İstanköy Sorunları konusunda bilgi verdi.

Aynı gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kamu yayıncılığı yapan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda saat 16.00’de “Rodos ve İstanköy Türklerinin Güncel Sorunları “hakkında televizyon programı yapıldı.  Söyleşi de Yunanistan Devleti’nce Ada Türklerinin kültürel soykırım uyguladığı anlatıldı.

2 Nisan 2024 günü Kaymakçı,Yunus Emre Enstitüsü’nde “Yunan Algısın Türk İmgesi(Kökenleri ve Kalıcı Dostluk İçin Çözüm Yolları” konusunda bir söyleşi yaptı.

Söyleşiye katılan KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre’ye ,derneğimizin kitapları da sunuldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Dernek başkanımız Mustafa Kaymakçı yı kabul etmiş ve Adalar Türklüğü konusunda bilgi verilmiştir.