Derneğimizin Karşıyaka’da düzenlediği Söyleşi’ye katılım görkemli oldu

Derneğimiz Başkanı Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı,9 Aralık 2022 saat 17.00’de Çatı Bostanlı Sergi Salonu(Şehitler Bulvarı Katlı Otopark)-Karşıyaka’da “Yunanlarda Türk Algısı ve İmgesinin Kökenleri” adlı bir söyleşi yaptı.

İki saate yakın süreyle gerçekleşen Söyleşi’ye katılım görkemli oldu. Başta Batı Trakya Türkleri İzmir Şubesi olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü ve Karşıyaka’lı katıldı.

Kaymakçı, Yunanlarda olumsuz ve sorunlu Türk Algısı ve İmgesinin kökenlerinin “Oryantalizm ve Filhelenizm, Uygarlığın Beşiğinin Antik Yunan’a bağlanması, Devşirme Sistemi Travması,Osmanlı Egemenliğine Karşı Gerçekleştirilen Bağımsızlık Savaşı,Megali-İdea Hayali,Yunan Kilisesi,Anadolu Bozgunu ya da Küçük Asya Felaketi, Yunan Ders Kitapları ve Yunan Yazarlarında Türk Düşmanlığı, Pontus Soy Kırımı İddiası ve Kıbrıs Barış Hareketi “gibi tezlere dayandığını anlattı.Bu tezlerin emperyal devletler tarafından körüklendiğini ve Yunanistan Devleti’nin Türkiye’ye karşı koç başı olarak kullanıldığına değindi.

Kaymakçı,Yunan algısındaki Türk imgesinin sorunlu ve olumsuz yapısının Yunan halkı üzerinde olumluya dönüştürülmesinin birinci koşulunun halkların birbirini tanımalarına bağlı olduğunu, ikinci koşulunun ise geçmişte karşılıklı olarak yaşanmış travmalarının, dramlarının bilinmesininde önemli olduğunu, iki halk ve devlet arasında eşitlikçi ve karşılıklı çıkarlar temelinde geleceği inşa etmek açısından emperyal devletlerin Yunan halkının yönlendirmesine engel olunması gerektiğini, bu kapsamda Yunan aydınlarına görev düştüğünü ifade etti.

Rodos,İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği