“Karşıyaka’da Rodos ve İstanköy Türklüğü ” Söyleşisi

Değerli Soydaşlarımız ve Dostlarımız

Derneğimizin,6 Ekim 2017 günü saat 18.00’de Karşıyaka Belediyesi “Çarşı Kültür Merkezi”nde  düzenlemiş olduğu “Karşıyaka’da Rodos ve İstanköy Türklüğü ” konulu söyleşisi ,siz soydaşlarımız ve dostlarımızın  yüksek düzeyde katılımıyla gerçekleşti.

Söyleşide, dernek başkanımız Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı tarafından Yunan hükümetlerinin,Rodos ve İstanköy’de yaşayan Türkleri  Türk kimliğiyle kabul  etmediği,  Türkçe eğitim-öğrenim haklarının  1972 yılında ellerinden alındığı, Osmanlı Türklerinden kalan kültür miraslarının korunması amacıyla kurulan vakıfların, Yunan hükümetlerince yozlaştırıldığı, ve eserlerin bakım ve onarımlarına izin verilmediği,onarımı yapılıyor diye gösterilenler ise aslında tam bir göz boyama olduğu anlatıldı.

Söyleşide,Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı tarafından kaleme alınan “Rodos ve İstanköy Türklüğü Ansiklopedisi” nin de tanıtımı yapıldı ve imzaya sunuldu.

Ayrıca söyleşi aracılığıyla “Rodos Osmanlı Türk Mimarisi Fotoğraf Sergisi” de düzenlendi.

Söyleşi vesilesiyle Derneğimize yapmakta olan katkıları için  Karşıyaka Belediye Başkanımız  Sayın  Hüseyin Mutlu Akpınar’a,Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Sayın  Nail Çetin’e ve Kültür Merkezi Müdürü Sayın Feruz  Bozaslan’a  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Rodos, İstanköy  ve Onikida Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği