RODOS VE İSTANKÖY TÜRKLERİ,“ULUSLARARASI EGE ADALARI SEMPOZYUMU”NDA/1

RODOS VE İSTANKÖY TÜRKLERİ,“ULUSLARARASI EGE ADALARI SEMPOZYUMU”NDA

19-20 Ekim 2017 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen  “Uluslararası Ege Adaları Sempozyumu”’nda Rodos ve İstanköy  Türklerinin sorunları ve çözüm yolları konularında çok sayıda bildiriye yer verildi.

Sempozyumda  “Yunan Algısındaki Türk İmgesi Üzerine Çözümlemeler”adlı açılış bildirisi,dernek başkanımız Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı tarafından sunuldu.

Kaymakçı,bildirisinde “Yunan Algısındaki Türk İmgesinin  birçok açıdan sorunlu ve olumsuz bir görünümde olduğunu,bu algıların kökeninde olan;”Uygarlığın Beşiğinin Antik Yunan’a bağlanması,Filhellenitik(Yunanseverlik) ve Oryantalizm, Osmanlı Egemenliğine Karşı Gerçekleştirilen Bağımsızlık Savaşı,Megali-İdea Hayali, Yunan Kilisesi, Anadolu Bozgunu ya da Küçük Asya Felaketi, Pontus Soy Kırımı İddiası ve Kıbrıs Barış Hareketi” gibi birbiriyle bağlantılı konuların  çelişkilerini anlattı.Ayrıca Yunan Ders Kitaplarında Türk Düşmanlığını körükleyen konular hakkında bilgi verdi.Örnek olarak ders kitaplarında “Ve eğer bugün bunları Türk ayağı çiğniyorsa, yarın yine Rum’un olacaklardır. Hesaplaşma Günü gelecektir. Uzak değildir!..  Bir Grek kafasına karşılık 50 Türk kafası hesapladık…”gibi  değinmelerin günümüzde bile hala devam ettiğine işaret etti.

Kaymakçı,bütün bunlara karşın Türkiye ve Yunanistan’ın  aynı enlem kuşağında iki ülke olması yanında Ege Denizi’ni de paylaştığını, her iki ülke ve halkların dostluktan başka çaresi de  olmadığını, burada en önemli konunun, Yunan Halkı’nın Türklere karşı beslediği sorunlu ve olumsuz duygu ve düşüncelerin , zaman içerisinde düşmanlıktan dostluğa dönüşmesi gerektiğini ifade etti.