”Rodos ve İstanköy Türklerinin Yakın Tarihi” İmza Günü

Rodos ve İstanköylü Türklerin Yakın Tarihi Kitap Oldu

Rodos İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin sözlü tarih projesi, ‘Rodos ve İstanköy Türklerinin Yakın Tarihi’ kitabına dönüştü. Kitabın imza günü ve söyleşisi Yakın Kitabevi’nde gerçekleşti.

‘Rodos ve İstanköy Türklerinin Yakın Tarihi’ adlı kitabın imza günü etkinliğinde konuşan Rodos İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, adalarda yaşayan Türklerle ilgili bugüne kadar yeteri kadar bilimsel çalışma yapılmamasını büyük bir eksiklik olarak nitelendirdi.

Kaymakçı, sözlü tarih projesi kapsamında 57-92 yaş grubunda 137 kişiyle gerçekleştirdikleri görüşmeleri ‘Rodos ve İstanköy Türklerinin Yakın Tarihi’ kitabında bir araya getirdiklerini söyledi.

Hedeflerinin Yunan terminolojisindeki yanlışları düzeltmek olduğunu belirten Kaymakçı, “Yunan kaynaklarında adalarda yaşayan Türkler için ‘Yunan Müslümanı’ ismi kullanılıyor. Biz adalarda yaşayan Türk yurttaşlarımıza, Türk denilmesi çabasındayız. Çipras’ın İzmir ziyaretinde kendisine geçmişte adalardan Türkiye’ye göç eden kişiler olarak merhaba demek istiyoruz” dedi.

Kitabın İngilizcesini bastırarak Avrupa Konseyi’nin ilgili organlarına götüreceklerinin altını çizen Kaymakçı, “Kendimize sahip çıkamazsak adalarda yaşayan Türklerin sorunlarının çözülmesini sağlayamayız. Lozan Antlaşması’na göre Türkiye’de yaşayan azınlıkların hakları neyse, adalarda yaşayan Türkler de aynı haklara sahip” diye konuştu.

Haber: Ahmet Buğra Tokmakoğlu

DSC_0073 (1)

DSC_0095 (1)