Rodos ve İstanköylü Türklerin Vuslat Yemeği İstanbul’da Yapıldı.

Rodos ve İstanköylü Türklerin  Vuslat Yemeği  İstanbul’da Yapıldı.

Derneğimizin İstanbul Şubesi 5 Aralık 2015 günü İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Sosyal Tesisleri’nde bir gala yemeği düzenledi. Açılış konuşmasını yapan  Şube Başkanımız Rafet Faralyalı,üyelerinin  etkinliklerine sağladıkları katkılar için teşekkür etti. Daha sonra söz alan Dernek Başkanımız Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı,Rodos ve İstanköy’de yaşamakta olan akrabalarımızın  kültürel kimliklerinin korunması konusunda Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi,Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda yapmış oldukları  çalışmaları özetledi.

Kaymakçı,atalarımızdan  Vakıflar yoluyla kalan ortak mirasın korunması ve amaçlarına uygun kullanılması konusunda Yunan makamlarının da gereken hassasiyeti göstermelerinden büyük memnuniyet duyacaklarının ifade etti ve  dernek olarak çalışmalarımızı   gerçekleştirirken amaçlarından birinin de, Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluğun sağlam temellere oturtulması yönündeki çabalara katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Daha sonra Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı ve Doç.Dr.Cihan Özgün tarafından kaleme alınan “Rodos ve İstanköy Türklüğünün Yakın Tarihi/Ege Denizinden Yükselen Sessiz Çığlık” kitabı  üyelerimize imzalandı.

Gala yemeği,neşe ve dostluk söylemleriyle devam etti ve üyelerimiz  ayrılırken en yakın zamanda yeniden biraya  gelme isteklerini yenilediler.

Rodos ,İstanköy  ve  Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği  Yönetim Kurulu

 

 

IMG-20151207-WA0001