Soydaşlarımız Genel Sağlık Sigortasına Alınıyor.

Değerli Rodos ve İstanköy Türkü Soydaşlarımız,

Derneğimizin de   dahil olduğu Balkan ve Rumeli Dernekleri’nin çalışmaları ile 3 Mart 2017 tarihinde T.C.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun İstanbul-Pendik’te düzenlediği bir toplantıda, yabancı ülkelerde yaşamakta olan Türk soylu soydaşlarımızın Genel Sağlık Sigortası(GSS)’na  alınacağı, çalışma izni sorununun ortadan kalkacağı ve ikamet tezkerelerinde özel sigorta döneminin biteceği konularında bilgiler verildi ve anılan hizmetlerden yararlanmak için Türk Soylu olduklarını gösteren bir belgenin bulundukları ülkenin T.C.Büyükelçilikleri ya da Başkonsoloslulukları’ndan alınması gerektiği bildirildi.

Son olarak anılan konuların Türkiye Büyük Millet Meclisi Yasama Dönemi Yasama Yılı  26 2 Sıra Sayısı: 456 torba yasası  ile onaya sunulduğu öğrenildi.Onaydan sonra yönetmelik hazırlanarak yürürlüğe girecek.

Torba Yasası kapsamında Türk soylu soydaşlarımızın kazanacağı haklar şunlar olacak:

1-Türkiye’ye yerleşmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olanların  yabancı uyruklu olan birinci derece akrabaları(ana-baba ve çocukları) doğrudan Genel Sağlık Sigortası(GSS) kapsamına alınacak ve sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanacak.Bunun için her ay 53TL bir ücret tahsil edilecek.

2-Türkiye’ye gelen Türk soylu soydaşlar İkamet Tezkeresi  alabilmeleri için  özel sigortaya  ihtiyaç duyuyorlardı.Bu durumda olanlara  yeni değişiklikle bir belge verilecek. Bu şekilde çalışma izni sorununu ortadan kalkacak ve ikamet tezkerelerinde özel sigorta dönemi bitecek.Ayrıca  onlar da doğrudan Genel Sağlık Sigortası(GSS) kapsamına alınacak ve sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanacak.Bunun için her ay 53TL bir ücret tahsil edilecek.

Bu durumda olanlar,önce T.C.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’ne başvuracaklar,aldıkları belgeden sonra Göçler İdaresi Genel Müdürlüğü’ne müracaat ederek Genel Sağlık Sigortası(GSS) kapsamına girecekler.

Gereğini bilgilerinize sunuyoruz.

Rodos İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir