İzmirli Belediye Başkanları, Balkanlar’a Çıkarma Yaptı

İki Günlük Batı Trakya Turu İçin Yunanistan’a Giden İzmirli Belediye Başkanları, Türk Azınlıkla Dostluk, İşbirliği ve Dayanışmanın Geliştirilmesi Konusunda Önemli Adımlar Attı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Başkanlığında İlçe ve Belde Belediye Başkanlarıyla Göçmen Dernek Temcilsilerinin Yer Aldığı Heyet, Gümülcine ve İskeçe’deki Temasların Ardından Dedeağaç Yakınlarındaki Seçek Yaylasında Düzenlenen ve Geçmişi Yüzlerce Yıl Öncesine Dayanan Tarihî Seçek Şenlikleri’ne de Misafir Oldu.

İki günlük Batı Trakya turu için Yunanistan’a giden İzmirli belediye başkanları, Türk azınlıkla dostluk, işbirliği ve dayanışmanın geliştirilmesi konusunda önemli adımlar attı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığında ilçe ve belde belediye başkanlarıyla göçmen dernek temcilsilerinin yer aldığı heyet, Gümülcine ve İskeçe’deki temasların ardından Dedeağaç yakınlarındaki Seçek yaylasında düzenlenen ve geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan tarihî Seçek Şenlikleri’ne de misafir oldu.Yağlı güreş müsabakalarının da yapıldığı şenliklerin bu yılki Seçek ağası Ahmet Apti, Azınlık Seçek Eğitim Kültür Derneği Başkanı Hasan Bekirusta ve Mehrikoz Belediye Başkanı Abdülkadir Hafız Hoca tarafından davul zurnayla karşılanan İzmir heyeti, şenlik alanında bir tur atarak halkı selamladıktan sonra protokol yerinde etkinlikleri seyretti. Şenliklerde Türk ve Yunan parlamenterlerle Edirne Valisi Mustafa Büyük ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran da hazır bulundu. Açılışta bir konuşma yapan Başkan Kocaoğlu, İzmir halkından selam getirdiklerini söyledi. Geçmişteki sıkıntılara rağmen dil, din, kültür ve geleneklerinin yaşatılması konusunda müthiş bir irade ortaya koyan Batı Trakya Türkleri’ni gönülden desteklediklerini belirten Kocaoğlu, “Batı Trakya’daki Türk azınlığıyla aramızdaki bağları daha da sıkılaştırarak, başta eğitim ve ekonomi olarak olmak üzere her alanda işbirliğini geliştirmek istiyoruz.” dedi. Kocaoğlu ayrıca iki ay önce vefat eden, Batı Trakya Türkleri’nin önder isimlerinden Hasan Çengel’in eşi Nazile Çengel’e bir şükran plaketi takdim etti.

İzmir heyetinde Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, Görece Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, Bağarası Belediye Başkanı Muzaffer Tınaztepe, Ürkmez Belediye Başkanı Osman Ürkmez, Gümüldür Belediye Başkanı Bülent Rüzgar, Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Selim Yıldıran, Rodos-İstanköy ve 12 Ada Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Balkan Göçmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, Göçmenler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nejat Yılmaz, Gültepe Göçmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adnan Yetişkin, Bosna-Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemal Şenel, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Mümin Durmuş ile Yönetim Kurulu üyeleri Nuri Atagün, Muhammet Halil ve Enver Ağaoğlu yer aldı.